Omaha Hold’em Poker Nasıl Oynanır?

Omaha Hold’em Poker

Omaha Hold’em Poker birçok oyuncunun gözünde aynı gibi gözükür. Diğer Poker türlerinden özellikle de Texas Hold’em Poker’den hiçbir farkı olmadığı düşünülür. Fakat asıl yanılgıda burada başlar. Zira birçok yönden benzerlikler gösterdiği doğrudur. Ancak buna karşın herhangi bir aynı olma durumuna sahip değillerdir.

Aralarındaki farklardan evvel Omaha’nın Texas sonrasında dünya çapında en çok oynanan Poker türü olduğunu belirtelim. Oyunun oynanma sebepleri arasında birçok oyun türüne göre daha zor olması ve kombinasyon yönünden gerçekten üstün bir içeriğe sahip olması gerekir. Profesyonel Poker oyuncularının tercih etmesindeki genel sebepte budur.

Omaha Hold’em Poker’in Diğer Türlerden Farkı Nedir?

Omaha ve Texas Hold’em arasındaki farklar bazı Poker oyuncuları tarafından beri anlaşılmaz gibi gözükür. Ancak oyunların oynanış tipleri tamamen farklıdır. Her ne kadar yine 52’lik desteyle oynansa da oyun içi farklı birçok dinamiğe sahiptir. Aynı zamanda normal ya da Texas Hold’em Poker bilmeyen bir oyuncunun oynaması mümkün değildir. Sıralamalar ve el üstünlüklerinde de benzerlikler olsa da bazı durumlar bu konularda da farklılıklar doğurur.

Omaha Hold’em Poker’in en büyük farklılığı oyunun başlangıcında 2 değil 4 kapalı kartın oyuncuya verilmesidir. Fakat oyuncu bu 4 kartı kullanıp kendisine bir 5’li yapamaz. İşin eğlencesi ve keyfi ise burada ortaya çıkmaktadır. Ortadaki kartları da değerlendirdikten sonra elindekilerden oluşacak bir kombinasyona göre 5’lisini düzenler. High ve Low limitlerine uygun olarak oyunun türü şekillenir. Birçok Poker türünden çok daha varyasyon dolu bir oyun olduğundan daha eğlenceli ve zor olduğu söylenebilir.

Omaha Hold’em Poker Nasıl Oynanır?

Omaha başlamadan evvel Texas ile aynı oyun modelinde ilerlediğini söylemek gerekiyor. Yalnızca 2 kapalı kart değil 4 kapalı kart oyuncuların önüne verilir. Bunlara oyuncular bireysel olarak bakabileceği gibi 5’lilerini oluştururken de ellerindeki 2 kartı kullanmak zorundadırlar. Bu noktaya kadar birçok kişi Texas’tan daha avantajlı olduğunu düşünmektedir. Keza elinizde fazladan 2 alternatif kart olması avantaj olarak değerlendirilebilir. Fakat aynı avantaj tüm rakiplerinizde vardır ve sizin 5’linizi oluşturmanız için ortadan da 3 kart seçmeniz gerekir.

Bu yönden düşündüğünüzde elinizdeki 4 kartın bir tanesinin Maça olduğunu varsayın. Yerde ise 3 tane maça var. Aklınıza hemen Texas Hold’em Poker’de olduğu gibi maçaları alıp flush yapmak geldi değil mi? Ne yazık ki Omaha’da kaybettiğiniz anlamına geliyor. Çünkü elinizdeki 2 kağıdı kullanmak durumundasınız. Bu noktada daha dikkatli, daha konsantre ve daha sakin bir oyun tipiyle masaya oturmanız önemlidir.

Omaha Hold’em Poker El Üstünlükleri Aynı Mı?

Omaha Hold’em genel anlamda Texas ve diğer Poker türleriyle benzer el üstünlüklerine sahiptir. Ancak oyuna özgü üstün ellerde mevcuttur.

 • Royal Flush

Aynı renkten sıralı olan 5’lidir. As ile başlaması gerekir.

royal flush
royal flush
 • Flush

Sıralı olarak aynı renkte dizilen ve As olmayan 5’lidir.

flush poker
flush poker
 • Minör Flush

Bu elde As birli olarak kullanılır ve aynı renk ardışık kartlardan oluşmalıdır.

 • Kare

5’linin dört tanesinin farklı renklerde aynı değerde olması durumudur.

poker kare eli
poker kare eli
 • Full

İki aynı renk ve aynı sayıya sahip kartla, bir başka iki aynı renk ve aynı sayıya sahip kartın oluşturduğu 4’lü perdir.

full poker eli
full poker eli
 • Renk

Aynı renkte olup ardışık olmayan 5’lidir.

renk poker eli
poker eli
 • Majör Kent

Ardışık olan fakat aynı renk olmayan 5’lidir. As ile başlamak zorundadır.

 • Kent

Sıralı olmasına karşın aynı renk olmayan 5’li kart dizinidir.  As bulunmaz.

 • Minör Kent

Burada da farklı renklerde ardışık olan 5’lide As birli yerine kullanılır.

 • Üçlü

Üç adet aynı sayıda ya da değerdeki kartla yapılır.

uclu

 • İkili

İkişerli olarak iki aynı kartı yan yana getirip 4 kartlık bir per yapmanızla oluşur.

ikili poker eli
ikili poker eli
 • Per

İki aynı değerde ya da sayıdaki kartla oluşturulan eldir.

per poker eli
per poker eli
 • Beş Benzemez

Kartların alakasız olmasıyla en yüksek sayının baz alınacağı boş eldir.

benzemez 5 poker eli
benzemez 5 poker eli

Omaha Hold’em Poker High ve Low Ne Anlama Gelir?

Omaha Holdem High ya da Low olarak oynanabilmektedir. High denilen oyun türünde en yüksek kart değerine sahip olan oyuncu masadan galip ayrılacaktır. Ancak Low oynanıyorsa burada esas önemli olan detay oyunu düşük elli oyuncunun kazanmasıdır. Yani ortadaki kartlar ve elinizdekilerle beraber en iyi 5’liyi düşük yapmanız durumunda Omaha Low masasından Royal Flush yapmadan kazanıp ayrılabilirsiniz.

Omaha Holdem HiLo Nedir?

Omaha Hold’em Hi/Lo olarak oynanan oyunda yukarıdaki iki oyun grubu aynı anda masada gözlemlenir. Fakat bunun oynanabilmesi için genelde oyunun gidişatının belirli kriterlere uygun olması gerekmektedir. Örneğin Low oyununun oynanabilmesi için bir elin 5 kartının da 8’den düşük değerlere sahip olması gerekir. En düşük diziliş olan A, 1, 2, 3, 4 bu noktada en yüksek değere sahip el olacaktır.

Eğer High el diziyorsanız Royal Flush elbette ki kazanmaya en yakın olan eldir. Bazı durumlarda Omaha Hold’em Hi Lo masalarında hem düşük hem yüksek el dizen oyunculara rastlanabilmektedir. Diğer oyun türlerinden daha fazla kombinasyon seçeneği olduğu içinde bu türün daha fazla keyif verdiği bir gerçektir.

 

Aslan Kuraltepe

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir